Porady - ROD im. B. Chrobrego w Stargardzie

Przejdź do treści

Porady:


        Praktyczne porady godne polecenia i do wykorzystania na własnym ogrodzie:          
Świadome i pożyteczne wykorzystanie opadłych liści:

Nie możemy traktować opadłych liści jako odpady lub śmieci, a może to być element przydatny w ogrodzie. Nie wolno spalać liści ani żadnych odpadów roślinnych na ogrodach, zabraniają to przepisy i regulamin ROD. Gdy tymczasem mają one wiele pożytecznych właściwości  dla gleby, innych roślin i otoczenia ogrodowego.
Jakie zalety mogą mieć opadłe liście?
Opadłe liście to naturalna ściółka, która pokrywając powierzchnię gleby daje różne pożytki:
  • rozkładając się, odżywia glebę w materię organiczną (próchnicę), poprawiając jej jakość
  • chroni glebę i inne rośliny przed przemarzaniem zimą
  • zapobiega utwardzaniu gleby
  • jest schronieniem (a często pożywieniem) dla różnych zwierząt – np. płazów,  jeży, ptaków, owadów (larwy motyli) i wielu niewidocznych, pożytecznych   mikroorganizmów glebowych.                                 
Co działkowcy mogą zrobić z liśćmi?
Składanie ich do kompostownika, co spowoduje nam uzyskanie naturalnego, zdrowego nawozu, czyli kompostu. Nie kompostujemy liści z oznakami chorób lub żerowania szkodników, a także niektórych gatunków drzew (np. orzecha włoskiego lub dębu) ze względu na długi czas rozkładu i zawartość substancji nie sprzyjających kompostowaniu. Liście można także wykorzystać do ściółkowania rabat na działce, a także do zabezpieczenia innych roślin przed przemarznięciem. Suchymi liśćmi można tworzyć kopczyki i obsypać nasady krzewów wrażliwych na mróz. Jeśli liści mamy zbędny nadmiar to przekazujemy je do Punktu Zbiórki Odpadów Komunalnych lub po prostu zakopać na działce, co z czasem wzbogaci jej glebę.

Rdza gruszy - jak unikać i zwlaczać?:

Co trzeba wiedzieć o rdzy?
Wszystko spowodowane jest przez uciążliwą chorobę grzybową - rdzę gruszy, która występuje coraz powszechniej i trudno ją opanować. Przede wszystkim nie można zapominać, że rdza jest chorobą, która ma dwóch żywicieli.
Zarodniki przenoszą się na grusze z jałowca – szczególnie jałowca sabińskiego (łac. Juniperus sabina), który ma wiele odmian ozdobnych i jest coraz częściej sadzony w ogrodach działkowych i przydomowych. Dlatego też, jeśli na naszej działce lub w ogóle w ogrodzie działkowym (nawet w promieniu kilkuset metrów i więcej) rośnie jałowiec, trzeba się liczyć z tym, że rdza będzie występowała rokrocznie.
Jak radzić sobie z rdzą gruszy?
Po rozwinięciu się liści gruszy, czyli w trakcie sezonu, zwalczanie choroby jest trudne i możemy jedynie ograniczać jej rozwój. Jednak występowanie choroby nie oznacza, że zagrożone jest całe drzewo -  choroba je osłabia (skąpe owocowanie i ograniczony wzrost drzewa) i szpeci liście, ale nie prowadzi do zamierania całej rośliny. W celu zwalczania lub ograniczenia rozwoju rdzy, przede wszystkim trzeba  usunąć jałowce z ogrodu. Oprócz usunięcia jałowców z otoczenia drzew, do zabezpieczenia gruszy przed wystąpieniem rdzy stosuje się przede wszystkim fungicydy, czyli środki przeciw chorobom grzybowym w formie oprysków. Aby ochrona przed rdzą była skuteczna, trzeba opryskać drzewa już w fazie wczesnego kwitnienia i zaraz po nim. Pryskamy w fazie pękania pąków i po częściowym opadnięciu płatków kwiatów. Najlepiej opryskać wtedy drzewa jednym z preparatów: Miedzian, Syllit lub nowym środkiem Magnicur Gold.

Szałwia na działce:

Szałwia lekarska nadaje się do obsadzania rabat kwiatowych, jako roślina obwódkowa lub jako niski „żywopłot" wzdłuż ścieżki.  Zbiory następują w drugim roku uprawy, ścina się rośliny przed wydaniem pędów kwiatowych, na wysokości 5-6 cm nad ziemią. Następny zbiór wykonuje się w miarę odrastania roślin. Ostatni zbiór nie może nastąpić później niż w sierpniu. Wskazane jest przed zimą płytkie obsypanie roślin i przykrycie ich liśćmi.

Szybsze kopanie:

 
Jeśli chcesz efektywnie kopać, po prostu spryskaj łopatę odrobiną preparatu WD-40. To  preparat WD-40 może znacznie ułatwić tę trudną pracę w ogrodzie. Możesz nam nie wierzyć, ale łopata wejdzie teraz w ziemię jak gorący nóż w masło.Sprawdź i przekonaj się sam...

Biomasa do ściółkowania:

Ściółka z rozdrobnionych gałęzi, czyli kawałki drewna powstałe wskutek procesu rozdrabniania. Zależnie od surowca wsadowego mogą zawierać korę lub czysty materiał drzewny. Zrębki można samemu pozyskać poprzez przycinanie gałęzi na naszych działkach. Można je np. zmielić za pomocą rębarki lub rozdrabniarki do gałęzi. Uzyskane w ten sposób zrębki z drzew iglastych można rozsypać na rabatach, co utrudni wzrost chwastów. Zrębki z drzew liściastych należy wcześniej przekompostować np. ze ściętą trawą.
Korzyści ze ściółkowania:
  • Utrudniony rozwój chwastów
  • Wyrywanie chwastów jest o wiele     łatwiejsze
  • Utrzymanie stałej temperatury
  • Ograniczenie utraty wody z gleby
  • Nasze działki będą ładniej     wyglądały
Zaliczają się do niej elementy drzewne powstałe wskutek procesu rozdrabniania i sortowania drewna naturalnego różnych wielkości - to biomasa.

Żółte wstążki na działce:

Ciekawy, prosty, tani i co ważne ekologiczny sposób na mszyce, które zaatakowały rośliny w twoim ogrodzie?! Środków chemicznych nie musisz kupować, które są inwazyjne dla otoczenia ogrodowego i drogie. Przyda Ci się tylko jedna rzecz, a mianowicie żółta wstążka, którą umieszczasz np. na drzewie do ochrony przed mszycami. W ten sposób  zapraszamy biedronki (jaskrawy, żółty kolor wabi biedronki) na konkretne rośliny i drzewa.
- W ciągu doby larwy biedronki są w stanie zjeść setki mszyc z Twoich roślin . - Sprawdź, to nic nie kosztuje, a efekty Cię zaskoczą.

Prosty sposób na ograniczenie bytności i żerowania ślimaków na naszych grządkach.
Wykorzystujemy pogniecione skorupki od jajek i obsypujemy nimi nasze rośliny, blokując ślimakom dostęp do nich...
  Stosujmy nawozy zielone?   
Gdy ziemia wydaje się zmęczona ciągłymi uprawami bo z roku na rok większość z nas sypie świeże nawozy i sieje lub sadzi warzywa na tych samych grządkach. Wtedy plony z czasem stają się coraz mniejsze, rośliny często chorują. Gdy zbierzesz warzywa i oczyścisz grządki z resztek, wysiej rośliny na zielony nawóz. To specjalne gatunki roślin, które posiadają cenną zdolność akumulacji składników odżywczych. Dzięki temu spulchniają ziemię i dostarczają do niej cenne składniki odżywcze. Najlepiej rośliny na zielony nawóz wysiewać w sierpniu i w pierwszej połowie września. Jesienią, gdy przyjdą pierwsze przymrozki, należy je skosić i przekopać z ziemią. Efekty tego zabiegu będzie widać na wiosnę, w postaci żyznej w minerały gleby!
  Na zielony nawóz polecamy:   
 Łubin żółty - wzbogaca glebę w azot, posiada długie korzenie, wysiew od kwietnia do września. Nadaje się na wszystkie gleby.
 Wyka - wzbogaca glebę w azot, wysiew od V do IX na wszystkie rodzaje gleb.
 Peluszka - odporna na niską temperaturę, polecana na gleby średnie i ciężkie, wysiew już w marcu
 Bobik - jest odporny na wilgoć, ale nie nadaje się pod uprawę grochu, bobu i innych fasolowatych. Stanowi dobry przedplon dla zbóż.
 Seradela - polecana jest na wysiewkę, na gleby lekkie, stanowi dobry przedplon dla zbóż, poprawia fitosanitarny stan gleby.
 Żyto - wysiew zwykle we wrześniu, często z wyką ozimą. Hamuje rozwój chwastów, produkuje dość sporo biomasy
 Facelia- wytwarza dużo masy zielonej, wysiewamy ją od marca do sierpnia. Szybko pokrywa glebę zwartym kobiercem. Hamuje rozwój chwastów.
 Rzepik - polecany do uprawy w poplonie ozimym, wiosennym, w plonie głównym lub w poplonie ścierniskowym. Jako poplon można wysiewać go w dowolnym terminie. Produkuje dużo masy zielonej.
© Copyright 2022 - ROD im. B. Chrobrego w Stargardzie. - Wszelkie prawa zastrzeżone. - /TADEUSZPL/

Wróć do spisu treści